Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanlığı açıklaması; “Halkımıza, vizyonumuza yenilemiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ederiz”

Cumhurbaşkanlığı açıklaması; “Halkımıza, vizyonumuza yenilemiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ederiz”
REKLAM ALANI

Cumhurbaşkanlığı açıklaması; “Halkımıza, vizyonumuza yenilemiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ederiz”

Cumhurbaşkanlığı Açıklaması

Ülkemizde, dün (23 Ocak 2022) gerçekleştirilen genel seçimler tam bir demokrasi şöleni şeklinde gerçekleşmiştir. Halkımız en önemli karakteristik özelliklerinden olan hoşgörü ve olgunluk çerçevesinde, özgürce sandıklara giderek Anayasamızdan kaynaklanan demokratik haklarını kullanmıştır. Sonuçların halkımıza ve Devletimize hayırlı olmasını diler, yeni dönemin tüm halkımız için olumlu gelişmelerin yaşanacağı, refah ve huzurumuzun artarak devam edeceği bir dönem olmasını temenni ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız, Başbakan olduğu dönemde Hükümet protokolünde Kıbrıs sorununun nihai ve sürdürülebilir şekilde çözümü hedefini kayda geçirmiş, bu hedefin gerçekleşebilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne dayalı bir zeminin Kıbrıs sorununu çözmek için bir gereklilik olduğunun, ancak bu şekilde taraflardan birinin diğer taraf üzerinde hakimiyet kurma veya üstünlük sağlama imkânını ortadan kaldıracağının sürekli olarak altını çizmiştir.

Hatırlanacağı üzere, bu vizyonla Cumhurbaşkanımız halkımız tarafından 5. Cumhurbaşkanı olarak görevlendirilmiş ve Kıbrıs Türk tarafının yeni pozisyonunu Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından her platformda savunmuştur. Bu vizyon ikili uluslararası temaslar yanında, BM Genel Sekreteri’nin ve üç Garantör ülkenin de mevcudiyetinde Cenevre’de gerçekleştirilen 5+BM gayrı resmi toplantısında Rum Lider’le de en net şekilde paylaşılmıştır. Uluslararası platformun yanı sıra, Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteğini alan bu vizyonunu her fırsatta çeşitli vesilelerle bir araya geldiği halkımıza da anlatmıştır ve anlatmaktadır.

Ekim 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkımızdan onay alan, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde iki Devlet’in iş birliği çözüm modeli, 23 Ocak 2022 genel seçim sonuçlarıyla da halkımız tarafından bir kez daha onaylanmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kurulduğu 1983 yılından itibaren, Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin sembolü olmuştur. Gelinen aşamada, Kıbrıs sorununun halline dair herhangi bir süreçte, Devletimizin varlığının ve istikbalinin korunacağı açıktır ve bu olgu halkımızın refah, huzur ve güvenliğinin teminatı olacaktır.

Cumhurbaşkanımız, bu değişmez ilkeler temelinde, Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi, yapıcı ve müzakere yoluyla bulunabilecek bir çözüme hazır olduğunu defaten beyan etmiştir ve buna yönelik olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu vesileyle, halkımıza, Kıbrıs sorununu çözecek bu vizyona yenilemiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür eder, seçim sonuçlarının halkımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskanligi-aciklamasi-halkimiza-vizyonumuza-yenilemis-olduklari-desteklerinden-dolayi-tesekkur-ederiz-9342

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish